Kardiologija
Kompletna dijagnostika, prevencija i lečenje bolesti srca
Kardiologija je oblast koja se bavi lečenjem bolesti srca. Ishemijska bolest srca je jedan od glavnih uzroka smrtnosti kako u našoj zemlji tako i u svetu. Proces ateroskleroze zahvata koronarne arterije koje ishranjuju srce, dovodi do pojave bola u grudima (angina pectoris) i na kraju infarkta srca, u najtežim i nelečenim slučajevima. Prevencija, pravovremena dijagnostika i terapija ishemijske bolesti srca, u velikoj meri mogu sprečiti pojavu neželjinih komplikacija.
U našoj ordinaciji u okviru sektora „Kardiologija“ vršimo kompletnu kardiološku dijagnostiku, prevenciju i lečenje bolesti srca:
- Pregled kardiologa
- Ultrazvuk srca
- EKG
- Holter pritiska
- Holter EKG/a
- Pregled kardiologa+EKG
- Pregled kardiologa + UZ srca
- Pregled kardiologa + holter EKG/a
- Pregled kardiologa + holter pritiska
Aritmija
Aritmija je svaki poremećaj u stvaranju ili sprovođenju srčanih impulsa kroz sprovodni sistem srca. Nepravilan rad srca se moze manifestovati u vidu prevremenih srčanih otkucaja, poreklom iz komora ili pretkomora, potpuno iregularnim srčanim ritmom, povišenim ili usporenim pulsom.
Uzroci i simptomi
Uzroci koji dovode do nastanka aritmija mogu biti strukturne bolesti srca: koronarna bolest, zapaljenje ili slabost srčanog mišića, urođene i stečene srčane mane. Aritmije se mogu javiti i na strukturno zdravom srcu kada su najčešću uzroci: poremećaj serumskih elektrolita (natrijum, kalijum, magnezijum), poremećaj rada štitaste žlezde, razni medikamenti, stres, infekcije, upotreba alkohola, kofeina ,energetskih pića, opijata i drugo.
Simptomi aritmije su osećaj treperenja u grudima, preskakanje u srčanom radu, ubrzan ili usporen srčani rad, atipičan bol u grudima, kratak dah, vrtoglavica, nesvestica i gubitak svesti.
Vrste aritmija
Sve aritmije po mestu nastanka dele se na pretkomorske i komorske. Ubrzan srčani puls preko 100 otkucaja u minuti zove se sinusna tahikardija i najčešće je posledica vansrčanih činioca: fizičkog napora, psihičke napetosti, povišene telesne temperature, povećane aktivnosti štitaste žlezde,preteranog unosa kofeina, alkohola ili nikotina.
Usporen srčani rad ispod 50 u minuti zove se sinusna bradikardija i najčešće je posledica dobre fizičke utreniranosti, smanjene funkcije štitaste žlezde, starenja i dejstva nekih lekova (digitalis, betablokatori, verapamil, diltiazem i dr.) Najčešći poremećaji srčanog ritma su prevremeni srčani otkucaji (ekstrasistole). Mogu nastati u pretkomorama ili komorama. Pacijenti ih prepoznaju kao preskakanje u srčanom radu uz osecaj nelagodnosti u grudima i kratak dah.
Atrijalna fibrilacija (pretkomorsko treperenje) je najčešca aritmija u kliničkoj praksi. Aritmija moze biti stalno prisutna ili se javlja povremeno, Karakteriše se napadima najčešće ubrzanog i nepravilnog srčanog rada. Izmedju napada pacijent je u normalnom sinusnom ritmu. Učestalost raste sa godinama.
Dijagnoza aritmija
Dijagnoza srčanih aritmija se postavlja na osnovu kliničkog pregleda bolesnika i EKG-a. Potrebno je da pacijent u momentu simptomatičnosti u najbližoj zdravstvenoj ustanovi zabeleži aritmiju na EKGu, ponese na uvid svom lekaru jer je EKG lična karta bolesnika sa aritmijama i lekar može analizom EKG-a, koji je često dovaljan, da odredi o kojoj vrsti aritmije je reč.
Za definitivnu potvrdu vrste aritmija nelada je potrebno uraditi i eho srca, 24-časovnog holter EKG monitoring, test opterećenja, elektrofiziološko ispitivanja srca ili koronarografiju. Dodatna dijagnostika podrazumeva dijagnostiku pratećih stanja i bolesti drugih organa.
Lečenje aritmija
U lečenju srčanih aritmija koriste se antiaritmijski lekovi, radiofrekventna ili krioablacija (na bazi spaljivanja ili hladjenja supstrata koji izaziva aritmiju) koja se izvodi pomoću katetera plasiranog kroz preponsku venu, kao i hirurška ablacija kod određenih vrsta aritmija. Takođe se primenjuje i ugradnja električnih uređaja kao što su pejsmejker (srčani elektrostimulator) ili kardioverter defibrilator (ICD) u primarnoj ili sekundaroj prevencji naprasne srčane smrti.
U našoj ordinaciji sprovode se sve neinvazivne procedure za dijagnostiku srčane aritmije, a tim naših stručnjaka sprovodi adekvatan način lečenja u zavisnosti od tipa i uzročnika aritmija.
Zatvori
Hipertenzija
Arterijska hipertenzija je bolest koja podrazumeva povišene vrednosti krvnog pritiska – preko 140/90 mmHg i dovodi do oštećenja organa, kao što su srce, mozak, oči, bubrezi i veliki krvni sudovi, zbog čega je neophodno držati je pod adekvatnom kontrolom.
Dijagnoza i simptomi hipertenzije
Kod bolesnika koji imaju povišen krvni pritisak moždani udar se javlja sedam puta češće, bolest krvnih sudova srca tri puta više, a smrtnost je dva puta veća nego u osoba koje nemaju povišen arterijski krvni pritisak. Lečenje hipertenzije smanjuje pojavu srčane slabosti za 55%, moždani udar za 33% i koronarnu bolest za 27%.
Otkrivanje hipertenzije započinje tačnim merenjem krvnog pritiska, a ponovna merenja određuju da li inicijalno povišenje postoji i kakvu pažnju lekara zahteva.
Najčešći simptomi povišenog pritiska su: glavobolja, zujanje u ušima, krvarenje iz nosa, osećaj pritiska u grudima, gušenje, brže zamaranje. Mnogi boluju od ove bolesti, a da toga nisu svesni jer nemaju nikakvih simptoma i često tek komplikacije otkriju bolest. Zato je i zovu „tihi ubica“.
Lečenje hipertenzije
Prvi korak lečenja hipertenzije je promena stila života.
Utvrđeno je da promenom životnog stila vrednost krvnog pritiska može da se smanji za 10-12mm Hg. Promena stila života podrazumeva smanjenje telesne težine, smanjenje unosa soli, smanjenje unosa masti, prestanak pušenja, smanjeno konzumiranje alkohola i umerena fizička aktivnost.
Drugi korak u lečenju hipertenzije je farmakološka terapija.
Primena antihipertenzivne terapije je individualizovana, a najčešće se započinje jednim lekom ili kao kombinacija dva ili više leka (diuretici, beta-blokatori, kalcijumski antagonisti, ACE inhibitori, blokatori angiotenzinskih receptora). Kombinovana terapija (naročito kod dijabetičara), primenom dva leka iz različitih grupa, ima bolji uticaj na regulaciju arterijske hipertenzije u odnosu na povećanje doze jednog leka, primenjenog u vidu monoterapije.
Kako bi utvrdili efikasnost primenjene terapije, potrebno je u kućnim uslovima meriti vrednost krvnog pritiska tri puta dnevno, u periodu od nedelju dana (pod propisanom terapijom). Nakon toga, terapija se može po potrebi korigovati, ili se može promeniti vreme uzimanja određenog leka u cilju adekvatnije regulacije arterijske hipertenzije.
Zatvori
Upoznajte naše doktore
Konsultanti za oblast kardiologije u našoj ordinaciji su Dr Slađana Božović Ogarević i Dr Dragana Košević, specijalisti interne medicine, subspecijalisti kardiologije, zaposlene na Institutu za kardiovaskularne bolesti “Dedinje”, koje raspolažu velikim iskustvom u lečenju svih vrsta kardioloških oboljenja.
Dr Dragana Košević
Specijalista interne medicine – kardiolog
Dr Dragana Košević, specijalista interne medicine, subspecijalista kardiologije. Ima dugogodičnje iskustvo (23 godine) u prevenciji i lečenju kardiovaskularnih oboljenja, zaposlena na Institutu za kardiovaskularne bolesti “Dedinje”. Obavlja kompletnu neinvazivnu dijagnostiku – ultrazvuk srca, holter monitoring (EKG i holter krvnog pritiska). Magistarske studije završila 2014., a trenutno je u toku i završetak dokotrske teze. Boravila na edukaciji iz oblasti lečenja specifičnih kardioloških stanja u Nemačkoj, Hjustonu u USA i drugim evropskim centrima.
Autor i koautor brojnih radova i poglavlja u udžbenicima iz oblasti kardiologije, član stručnog tima Instituta “Dedinje” i deo mnogih domaćih i inostranih studija. Posebno edukovana u polјu odabira pacijenata za program transplantacije, funkcionalni neinvazivni i invazivni testovi, stavlјanje pacijenata na listu za srčanu transplantaciju, preoperativna priprema, intraoperativni TEE, intraoperativna terapija, kao i postoperativno praćenje transplantiranih i pacijenata za mehaničku potporu cirkulacije LVAD/ECMO/RVA.
Član je Srpskog kardiološkog udruženja, Evropskog kardiološkog udruženja, Evropskog udruženja za Ehokardiografiju, Evropskog udruženja za srčanu insuficijenciju i Nemačke kompetentne mreže za srčanu Insuficijenciju (CNHF).
Dr Slađana Božović Ogarević
Specijalista interne medicine, kardiolog, neinvazivni elektrofiziolog
Dr Slađana Božović-Ogarević, specijalista interne medicine, subspecijalista kardiologije, poslednjih 11 godina zaposlena na Institutu za kardiovaskularne bolesti “Dedinje”.
Specijalizovana za lečenje svih kardioloških stanja, usko specijalizovana za dijagnostiku i lečenje poremećaja srčanog ritma. Aktivno učestvovala u više naučnih studija, redovni predavač na kongresima kardiologa u zemlji i region.
Autor je i ko-autor u velikom broju radova iz oblasti kardiologije, u nacionalnim i međunarodnim časopisima. Sekretar je centra za nauku i istraživanje Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje”. Član je udruženja kardiologa Srbije i evropskog Udruženja lečenja poremećeja srčanog ritma.